رسانه‌های عربی کدام بخش از سخنان رهبر انقلاب را برجسته کردند؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت فرارسیدن سال نو و عید مبعث پیامبر اعظم (ص) به خصوص آن بخش از سخنانش ایشان در واکنش به ادعای آمریکای برای کمک به ایران برای مقابله با ویروس کرونا در رسانه‌های عربی بازتاب گسترده‌ای داشت.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز به مناسبت فرارسیدن سال نو و عید مبعث پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه‌و آله و سلم) طی سخنانی که بصورت زنده و مستقیم از شبکه‌های صدا و سیمای ملی، سایت و اینستاگرام KHAMENEI.IR پخش شد فرمودند: «مسئولان آمریکایی هم دروغگو و وقیح اند، هم طماع و شارلاتان و ظالم و سنگدل و بی رحم و تروریست هستند. اینطور دشمنی در مقابل ماست.»

آمریکایی ها چند بار تاکنون گفتند که ما حاضریم از لحاظ درمان و دارو کمک کنیم. فقط شما از ما بخواهید تا ما کمک کنیم. این جزو آن حرفهای بسیار عجیب است که به ما می گویند از ما بخواهید. اولا شما خودتان دچار کمبود هستید و این را خود مسئولان آمریکایی می‌گویند. ثانیا شما متهمید که این ویروس را شما تولید کردید. من نمی دانم چقدر این اتهام حقیقی است ولی وقتی چنین اتهامی وجود دارد، کدام آدم عاقلی برای کمک از شما درخواست می کند؟ به شما اعتمادی نیست. این کارها از شما برمی‌آید.

تجربه ۴۰ ساله نشان می دهد که کشور ظرفیت مقابله با مسائل و چالش‌ها را در هر سطحی دارد.»

سخنان رهبر انقلاب اسلامی بلافاصله در رسانه های عربی زبان بازتاب گسترده‌ای داشته و بسیاری از رسانه ها آن بخش از سخنان ایشان خطاب به آمریکا را تیتر اصلی خود انتخاب کردند و از قول ایشان نوشتند که رهبر معظم انقلاب مقامات آمریکایی را غیرقابل اعتماد دانستند و درخواست کمک آن را رد کردند.

المیادین این تیتر را برای سخنان مقام معظم رهبری انتخاب کرد و از قول ایشان نوشت: آیت الله خامنه‌ای خطاب به رهبران آمریکا: شما وقیح و ظالم هستید.

المیادین همچنین از قول رهبر انقلاب اسلامی ایران گزارش داد که  رهبر انقلاب تاکید کرده است که ایران از تمامی امکانات و توانمندی‌ها برای مقابله با تمامی مشکلات و چالش‌ها در هر سطحی و حجمی برخوردار است.

شبکه خبری المنار نیز از قول رهبری معظم انقلاب اسلامی این تیتر را برگزید و نوشت: آمریکایی‌ها متهم به انتشار کرونا هستند و نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.‎

ایشان درباره ادعای مسوولان آمریکایی در کمک به ایران تاکید کردند: آمریکایی‌ها متهم به تولید و انتشار ویروس کرونا هستند به همین دلیل نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

الجزیره قطر نیز از قول رهبری تیتر کرد: آیت الله خامنه‌ای: نمی‌توان به پیشنهاد آمریکا در کمک (به ایران) برای مقابله با ویروس کرونا اعتماد کرد.

الجزیره نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران مقامات مسوول آمریکایی را «دروغگو و ظالم» خطاب کرد که در آنها تمامی صفات بد جمع است. ایشان پیشنهاد مقامات آمریکایی را برای کمک به ایران برای مقابله با ویروس کرونا رد کردند.

المسیره ارگان رسمی انصار الله یمن نیز این تیتر را از قول رهبر معظم انقلاب انتخاب کرد: آیت الله خامنه‌ای: به آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد و ایران قدرت مقابله با چالش‌ها در تمامی سطوح را دارد.

المسیره سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را از قول بازتاب داده و نوشت: «آمریکایی ها چند بار تاکنون گفتند که در صورت درخواست ایران ما حاضریم از لحاظ درمان و دارو کمک کنیم.» ایشان افزودند: «اولا شما خودتان دچار کمبود هستید و این را خود مسئولان آمریکایی می‌گویند. ثانیا شما متهمید که این ویروس را شما تولید کردید.»

خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز امکانات و ظرفیت‌های ایران برای مقابله با کرونا را بازتاب داده و از قول ایشان نوشت: امکانات ایران زیاد و گسترده است که این امر ایران را بر آن می دارد  تا بتواند با چالش‌ها مقابله کند.

عربی۲۱  وابسته به قطر نیز در این باره نوشت:  آیت الله خامنه‌ای با انتقاد از آمریکا (ادعای) کمک این کشور به ایران برای مقابله با ویروس کرونا را رد کردند.

القدس العربی چاپ لندن نیز این تیتر را برای رسانه خود برگزید: آیت الله خامنه‌ای: تردیدهایی های وجود دارد که آمریکا ویروس کرونا را تولید کرده است.

رسانه عراقی سومریه نیز از دیگر رسانه عربی بود که سخنان رهبر انقلاب را بازتاب داده و رد درخواست کمک آمریکا از سوی رهبر انقلاب را مورد توجه قرار داد و نوشت: پذیرش پیشنهاد آمریکا حماقت است.

العربی الجدید نیز در این باره نوشت آیت الله خامنه‌ای آمریکا را مسوول تولید ویروس کرونا دانست و ادعای کمک‌های آمریکا را رد کرد.

روزنامه اماراتی البیان نیز نوشت: آمریکا متهم به انتشار ویروس کرونا است و پیشنهاد آنها در کمک به ایران اقدام عجیبی است زیرا خودشان دچار کمبودند.

  • منبع:
جنبش سایبری ۳۱۳
bigtheme